07 Sty

Testy na nietolerancje pokarmowe w chorobie autoimmunologicznej Hashimoto

Testy na nietolerancje pokarmowe zyskały popularność głównie dzięki swojej skuteczności, potwierdzonej przez wiele badań naukowych. Ich dostępność na rynku jest w dzisiejszych czasach także bardzo duża, ale trzeba mieć świadmość tego, które testy są wiarygodne i prze wszytskim bezpieczne. Dodatkowo producenci stworzyli możliwość przeprowadzenia ich w gabinetach dietetycznych.

Nie należy zapominać, że testy na nietolerancje są ważnym elementem w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Wynika to z faktu, że w większości przypadków u osób z chorobami autoimmunologicznymi występują nadwrażliwości jelitowe na różnego rodzaju produkty. Przykładem choroby autoimmunologicznej, w której bardzo często mamy do czynienia z nietolerancją pokarmową jest Hashimoto.

Niedoczynność tarczycy wymaga stosowania odpowiedniej diety, zbilansowanej pod względem składników odżywczych i jodu, odpowiednio spersonalizowanej. W dokładnym doborze sposobu odżywiania pomoże przede wszystkim wykonanie testu na nietolerancje pokarmowe.
Testy przeprowadzone przez specjalistę upewnią chorego, które produkty z jadłospisu wyeliminować zupełnie, a które ograniczyć. Ma to na celu poprawę jakości życia osoby chorej i zmniejszenie stanów zapalnych toczących się w organizmie chorego. Stworzenie indywidualnego planu żywieniowego w oparciu o wykonane testy zwiększy skuteczność wprowadzonych działań. Pozwoli to na wydajniejsze funkcjonowanie całego organizmu oraz usprawni układ pokarmowy.

Niedoczynność tarczycy idzie najczęściej w parze z nietolerancją pokarmową spowodowaną nieszczelną barierą jelitową. W takich okolicznościach niestrawione białka pokarmowe przedostają się do krwi, gdzie pobudzają produkcję przeciwciał i wywołują niekorzystne dla organizmu reakcje wywołane nieszkodliwymi samymi w sobie cząstkami pożywienia. Przeciekające jelita stanowią naprawdę olbrzymi problem w zachowaniu pełni zdrowia dlatego tak istotne staje się wykonywanie testów na nietolerancje. Wykrycie produktów, których nasz organizm nie toleruje i wyeliminowanie ich z diety zapobiegnie dodatkowemu drażnieniu jelit, ale także uchroni nas od przykrych dolegliwości i poprawi komfort życia.

W chorobie Hashimoto często nietolerowany jest gluten. Całkowite jego unikanie może zdziałać cuda. Spowoduje, że wzdęcia, bóle brzucha, drażliwość czy migreny znikną. Oprócz tego białka warto sprawdzić, czy nie mamy nadwrażliwości na inne składniki pokarmowe, takie jak białko zawarte w mleku krowim, laktoza. Jeżeli dieta pozbawiona tych pokarmów nie będzie skuteczna nie należy kończyć poszukiwań, a jedynie
wykonać dodatkowe testy.

Reasumując, zawsze lepiej wiedzieć co nam szkodzi, niż żyć w nietolerancyjnej nieświadomości, dalej nadwyrężać swój organizm i zmuszać go do niepotrzebnej walki z potencjalnie nieszkodliwymi substancjami. Niewarto cały czas żyć w dyskomforcie, z bólami brzucha, zmęczeniem czy biegunkami, z dolegliwościami, z którymi nie możemy sobie poradzić. Skoro można podjąć tak łatwy krok, jakim jest wykonanie testów na nietolerancje, aby wiedzieć, czego pozbyć się ze swojego jadłospisu, to dlaczego tego nie zrobić?

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe